Podpořen přílivem nových fanoušků, našel jsem čas pro další příspěvek na blog. Tentokrát se vrátíme k poctivému psychedelic-rocku.

Edgar Broughton Blues Band bylo čtyřčlenné uskupení, které v první polovině 60. let tvořilo pod tehdejší vlnou bluesu. V roce 1968 se ale rozhodli zaměřit se na tehdy sílicí psychedelické hnutí – s tím se nesmířil kytarista Victor Unitt, zbylým členům vyčetl, že se zaprodávají mainstreamu a z kapely odešel. Kapela z názvu vypustila slovo “Blues” a v roce 1968 stáli opět na počátku kariéry, tentokrát jako power-trio – Edgar Broughton (zpěv, kytara), Arthur Grant (basová kytara, zpěv), Steve Broughton (bicí).

Edgar-Broughton-Band-Wasa-Wasa-210480

Dnes představovanému albu Wasa Wasa předcházel singl Evil / Death of an Electric Citizen, oboje vydali u labelu Harvest Records v roce 1969 (singl byl dokonce prvním, který vydal tento label, u kterého nahrávali i Deep Purple nebo Pink Floyd).

Tracklist

psychedelic / rock

  • 06:09 — Death of an Electric Citizen
  • 04:22 — American Boy Soldier
  • 05:05 — Why Can’t Somebody Love Me?
  • 04:20 — Neptune
  • 02:36 — Evil
  • 05:14 — Crying
  • 03:46 — Love in the Rain
  • 14:07 — Dawn Crept Away

Bonusy

  • 02:50 — Messin’ with the Kid
  • 04:11 — Waterloo Man
  • 03:41 — Jacqueline
  • 02:28 — Tellin’ Everybody
  • 09:47 — Untitled Freak Out

(Reedice obsahuje pět bonusových písní nahraných v bluesovém období ještě s kytaristou Victorem Unittem.)

Ač to málokdy (a nerad dělám), tentokrát musím říct, že hudba je dost podobná jinému (asi známějšímu) interpretovi té doby – Captainu Beefheartovi. V písních je stále slyšet bluesová minulost, místy však kapela značně experimentuje a vzniká tak svébytný zvuk.

Na desce se značně promítla i doba vzniku. Píseň American Boy Solider je přímou kritikou tehdejší války ve Vietnamu, resp. přístupu americké vlády k ní. Historická vložka: V roce 1969 byl počet nasazených vojáků vůbec nejvyšší, po tamějších džunglích se jich prohánělo 543 tisíc. Povinná služba trvala jeden rok, pak ji bylo možno prodlužovat – což dělal málokdo. Vysoké ztráty kompenzovali noví branci, většinou mladíčkové, kteří pořádně netušili, co je čeká. A přesně na to píseň upozorňuje. Za mě nejsilnější moment alba.

TIP! Texty k písním z alba Wasa Wasa, ale i ostatních, najdete ZDE.

Členové kapely nebyli žádní beránci. Kromě záliby v hraní na netradičních místech (např. dětské hřiště) se jejich koncerty občas až moc rozjely. Při koncertě ve městě Redcar se v obecenstvu rozpoutala rvačka, kterou musela násilím rozhánět policie, při jiném zase kapela rozdala divákům barvu a ti s ní (nutno dodat, že bez jakékoliv aktivity kapely) pomalovali celou ulici. Tyto a jiné incidenty vedly v několika městech k zákazu koncertů skupiny.

Do roku 1975 kapela tvořila, koncertovala a vydala čtyři další studiová alba – pak se rozpadla. Po roce ’75 se ještě párkrát dali dohromady a vzešly z toho dvě desky – Parlez-Vous English?  z roku 1979 a Superchip v roce 1982.

I v dalších letech uskutečnili několik koncertů, definitivní konec skupiny nastal v roce 2010, kdy se Edgar Broughton vydal na sólovou dráhu.

Celé album Wasa Wasa

Líbilo? Sdílení vítáno!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Email this to someone