Psychedelická hudba bezpochyby nezřídka vzniká během změněných stavů vědomí. Zároveň taková hudba posluchače často láká se do takových stavů dostat. A to je většinou jednodušší s požitím některé psychedelické nebo psychoaktivní látky. Ačkoliv takové stavy bývají náramné, mohou se bohužel kdykoliv vymknout z ruky.
Dokud se vám to stane doma, někde poblíž anebo ve společnosti střízlivého či znalého kamaráda, dá se situace v dobré obrátit. Horší to pak je, když se do takové situace dostanete například na hudebním festivalu, kde duní reprobedny, okolo vás poskakují davy lidí a nemáte po ruce ani pití, ani kamaráda.
Pro takové případy v České republice vznikl pod záštitou České psychedelické společnosti projekt PsyCare, o kterém nám více pověděli její aktivní členové Eva Césarová (garantka externí sekce), Stanislav Milotinský (garant harm reduction sekce) a Vojtěch Viktorín.
Ahoj. Jak vás projekt PsyCare napadl? Jste průkopníci, nebo jste se inspirovali ve světě?
Eva: Obdobné projekty jsou již dnes běžné. Na webu Multidisciplinární asociace psychedelických studií je k nalezení článek z roku 2003, který mluví o tom, jak organizace MAPS podpořila psychedelickou harm reduction na tehdejším ročníku festivalu Boom. MAPS si o devět let později (2012) založilo vlastní Zendo Project, který běží v Kalifornii a je součástí třeba takového festivalu jako Burning Man. V Evropě je již obdobných intervencí nočního života nespočet, významným a dlouhodobým projektem je spolupráce našich maďarských kolegů pod vedením Leventé Móreho na Ozoře, světoznámém psytrancovém letním festivalu.
Standa: Nás samotné PsyCare napadlo jednoduše tak, že jsme viděli, že u nás v republice chybí a je potřeba. Je totiž krátkozraké psychedelika jen destigmatizovat, ale nestarat se o důsledky jejich užívání. Chtěli jsme proto udělat další krok k zodpovědnému a uvědomělému postoji k psychedelikám.
V čem může být PsyCare přínosný a komu je určen?
Eva: Každoročně miliony lidí užívají psychedelika v jiném než lékařském prostředí, mnozí z nich poprvé. Užívání psychedelik mimo garantované kontexty může přinést sakra nepříjemnou zkušenost, se kterou se často setkávají právě „začátečníci“ při užití vyšší dávky, bez jakékoliv přípravy a zájem o set a setting. Častěji se tak děje na hudebních mejdanech a festivalech, kde do hry přichází harm reduction, tedy přístup eliminující možné špatné dopady našeho jednání, v tomto případě nezodpovědného užívání psychedelik.
Na letošním ročníku festivalu Boom se podařilo zachytit na 400 lidí, kteří byli v takovém stavu, že by velice pravděpodobně skončili v nemocnici, což mnohdy taky není úplně ideální setting.
Co však situaci zlepšit může, je bezpečné, klidné a útulné místo s někým, kdo ti s tou zkušeností zkusí trochu pomoci. Mnohdy stačí držet za ruku a poslouchat, i když jsou myšlenky neuspořádané. PsyCare není výzvou pro ostatní, aby experimentovali, s tím, že se o ně postaráme, ale bezpečnostní pojistkou, protože víme, že se vždycky někdo najde a o tom to je. Každý jeden člověk, který nebude muset nést následky bláhového jednání v podobě psychických onemocnění je pro nás výhrou, ostatně pro státní kasu asi taky.
Standa: Ve zkratce snižuje riziko prožití psychicky těžké zkušenosti až traumatu s potenciálním dlouhodobým negativním dopadem. Ale také zvyšuje šanci na zpracování psychedelického zážitku takovým způsobem, že díky němu může člověk i vyrůst a pozitivně se rozvinout. Je určen pro všechny, pro které je jejich zážitek náročnější, než sami chtějí/dokážou zvládnout.
Kdy začal PsyCare fungovat? Myslíš, že má šanci se uchytit a stát se běžnou součástí tuzemských akcí?
Standa: Náš PsyCare team poprvé fungoval již na loňském ročníku festivalu Ufo Bufo. Letos ho ale hodláme posunout na vyšší úroveň.
Eva: Co se týká jiných zemí, tak jsou praktiky harm reduction v rámci nočního života stále častějším fenoménem, a jestli se uchytíme u nás, to uvidíme. Na otázku, jestli je potřeba, bych odpověděla „jednoznačně“. A je tady nějaká sociální zodpovědnost, kterou by si měli uvědomovat promotéři klubů a organizátoři akcí, kteří přijmou-li fakt, že na jejich party lidé užívají látky měnící vědomí, by se měli ptát, jak mohou zajistit, aby se tak dělo co nejbezpečněji.
Kde všude bude letos PsyCare k dispozici?
Vojta: Co se týče vícedenních akcí, tak znovu a tentokrát v plné sestavě budeme působit na festivalu Ufo Bufo. Dále jsou v jednání festivaly Psy-High a Transform. Chceme také nabrat zkušenosti od kolegů z ciziny, a proto někteří z nás navštíví také festival Psy-Fi a budou se podílet na harm reduction jako dobrovolníci. Naším cílem jsou také jednodenní psytrance akce v Praze a Brně.
Kolik taková služba návštěvníka stojí?
Eva: PsyCare je zcela bezplatná služba. Je to de facto altruistická iniciativa lidí, kteří si uvědomují, že je tady nějaká hrozba, a že se nikdo jiný nepostará o to, aby se co nejvíce snížily následky, které se s ní pojí.
Jak je tedy PsyCare financován? Spoléháte na státní dotace, nebo máte jiné zdroje?
Eva: Řekli jsme si, snad ne moc naivně, že se zkusíme spolehnout na lidi. Podle průzkumu Národního monitorovacího střediska z roku 2015 v ČR 5,4 % obyvatel někdy užilo tzv. magické houbičky. To dělá přes 600 000 lidí, kolik z nich je užilo v nevhodném kontextu, můžeme jen hádat… Doufáme, že oslovíme nejen uživatele a účastníky nočního života, ale i rodiče, kteří by mohli mít zájem o co nejbezpečnější podmínky pro své děti a stejně tak i všechny sociálně smýšlející lidi, kteří mají zájem o duševní zdraví svého okolí. Většina z nás to někdy „neodhadla“ – ať už to bylo s alkoholem, či látkami měnícími vědomí – a třeba jsme měli to štěstí, že si neneseme následky, ale fakt, že můžeme pozitivně ovlivnit život někoho dalšího, snad za přispění stojí.
Vybíráme celkem 177 771 Kč a finanční prostředky využijeme zejména ke koupi jurty, která je svými dispozicemi jednoznačně nejlepším prostorem pro naše účely a do ní potřebné vybavení od matrací, koberců a dek až po kelímky na vodu, spotřební materiál z lékárny nebo tisk informačních materiálů. Pokud by se nám podařilo vybrat i více, mohli bychom si dovolit i starší dodávku, případně menší odměny pro dobrovolníky, kterých je na každou akci potřeba minimálně deset a kterých se nám na výzvu ozvalo přes 50, což svědčí i o zájmu o tuto praxi ze zcela jiné strany.
Přispět můžete na HitHitové sbírce
Pomoci nám může úplně každý, a to jak finančním příspěvkem, tak přímo potřebným vybavením nebo tím, že bude naši crowdfundingovou kampaň sdílet. Pojďme společně pomáhat dobré věci!
Leave a Reply